Jak dobrać właściwe metryki

MetrykiWybór metryk to zwykle kombinacja naszej wiedzy i wyobraźni. Nie chcąc jednak chodzić po manowcach warto sięgnąć po sprawdzone metody. W przypadku metryk taką dobrą i sprawdzoną metodyką jest GQM, opracowana w latach 60-tych przez NASA.GQM, czyli Goal – Question – Metric, to triada pozwalająca na efektywny dobór metryk, a następnie ich wykorzystanie. Zacznijmy zatem od początku.

Metryki stosujemy wtedy gdy chcemy oceniać nasze działania, chcemy podejmować skuteczne decyzje, kierować działaniem innych, oceniać ich osiągnięcia. Zawsze wtedy mamy potrzebę pozyskania wiedzy lub jej wyrażenia w sposób bardziej wymierny, umożliwiający ocenę lub porównanie. Na początku jednakże jest nasz CEL. Naszym celem może być wytworzenie jakiejś liczby produktów, świadczenie usług, zapewnienie efektywności działania procesu, zapewnienie jakości naszych produktów lub usług, czy też osiągnięcie indywidualnej efektywności działania. Zwerbalizowanie naszych celów jest pierwszym, bardzo ważnym etapem budowy naszego katalogu metryk.

W kolejnym kroku dla każdego z celów definiujemy zbiór PYTAŃ, które będą określały ilość czy też  jakość naszego celu, być może sposób opisu wyniku, czy też sposób realizacji celu. Odpowiedzi na pytania winny charakteryzować nasz cel. Co ważne, należy uważnie rozważyć różne konteksty, w jakich będzie widziany nasz cel. Jeżeli chcemy zapewnić efektywność procesy zadajmy pytania jak efektywność procesu widzą jego realizatorzy, jak postrzegają go odbiorcy produktów tego procesu, a jak odpowiedzialni za nasz proces.

Gdy już określiliśmy pytania wtedy przystępujemy do definiowania metryk, których wykorzystanie do realizacji pomiarów pozwoli nam udzielnie wymiernych odpowiedzi na zadane pytania. Tym samy pozwoli nam zmierzyć realizację naszych celów.

Metoda GQM była wymyślona na potrzeby oceny jakości tworzonego oprogramowania. Jednakże jest ogólność i prostota zachęca do stosowania także w innych obszarach.